Varalan Urheiluopisto Koronatilanteessa

Valtioneuvoston 16.3.2020 tekemän, koronatilanteesta johtuvan, linjauksen mukaisesti koulujen, oppilaitosten, yliopistojen ja ammattikorkeakoulujen sekä kansalaisopistojen ja muun vapaan sivistystyön tilat suljetaan ja lähiopetus niissä keskeytetään. Tätä taustaa vasten myös Varala on näiltä osin suljettu.

Myynti palvelee arkisin klo 9-16, puhelin 03-26 31 211 tai myynti@varala.fi
Vastaamme kaikkiin viesteihin mahdollisimman nopeasti, mutta pyydämme näissä olosuhteissa kärsivällisyyttä vastausten kanssa.

Varauksia joudutaan tämän valitettavan tilanteen vuoksi siirtämään tai perumaan. Lähtökohtaisesti pyrimme löytämään vuorolle, leirille tai kurssille korvaavan ajankohdan.

Seuraamme tilanteen kehittymistä ja toivomme, että tilanne on ohi mahdollisimman nopeasti 13.5. jälkeen. Varalassa eletään toistaiseksi siinä oletuksessa, että kesällä tilanne on jo normalisoitunut.

Tavoitteena on tässäkin tilanteessa palvella asiakkaitamme mahdollisimman hyvin ja turvata yhteistyö ja luottamus jatkossakin. Olemme aktiivisesti yhteydessä asiakkaidemme kanssa ja etsimme tilanteen vaatimia ratkaisuja.

Rantasaunoja ja Villa Varalaa voimme vuokrata asiakkaille heidän niin halutessa ja viranomaisten määräysten ja ohjeistuksen puitteissa.

Pystymme toteuttamaan hyvinvointivalmennuksia etänä ja tukea kaikkien jaksamista näinä haasteellisina aikoina.
Kysy lisää etävalmennuksista: Hyvinvointipalvelupäällikkö Minni Suni +358 40 740 5325, minni.suni@varala.fi

Varalakaan ei pysty välttymään taloudellisilta menetyksiltä ja lomautuksilta. Parhaiten tuet Varalan selviytymistä sillä, että et peru 13.4.2020 jälkeen varaamiasi tilaisuuksia. Autat meitä myös tekemällä varauksesi tulevista kesän ja syksyn tapahtumista hyvissä ajoin.

Pidetään huolta toisistamme, ponnistellaan yhdessä tämän vaikean tilanteen yli ja uskotaan tulevaan.
Lue blogistamme miten voit tukea henkilöstöäsi epidemian aikana ja samalla tukea sekä meitä että koronan taloushaasteista toipuvia perheitä.

Lisätietoja saat omalta Varala-yhteyshenkilöltä tai myynti@varala.fi


Oppilaitoksen toimintojen osalta koulutus tapahtuu ohjeiden mukaan etäopetuksena.

Varalan ammatillinen koulutus ja osa vapaan sivistystyön pitkäkestoisista koulutuksista jatkuvat edelleen. Opetus ja ohjaus järjestetään vaihtoehtoisilla tavoilla etä- ja verkko-opetuksena.

Opetushenkilöstön osalta lomautukset toteutetaan pääsääntöisesti kesäkuussa 1.6. alkaen. Muutama opettajista tulee olemaan lomautettuna jo ennen kesäkuun alkua, ja he viestivät asiasta tarkemmin henkilökohtaisesti omille opiskelijaryhmilleen. Opintosihteerin poissaolon 1.4.-6.5. aikana esim. opiskelutodistuksiin liittyvissä asioissa voit olla yhteydessä apulaisrehtori Sari Karjalaiseen.

Kaikkien tänä keväänä valmistuvien opiskelijoiden valmistumisaikataulu pysyy ennallaan.

Tavoitteena on myös aloittaa kaikki suunnitellut koulutukset normaalien nettisivuillamme ilmoitettujen aikataulujen mukaisesti, mukaan lukien oppisopimuskoulutus.

Olemme siis edelleen täällä sinua varten!

Varalan oppisopimusopiskelijoille

Opintoihin liittyvät muutostilanteet
Huomioithan mahdolliset koronaepidemian aiheuttamat poikkeustilanteet myös oppisopimuksessasi: mikäli työsuhteesi luonne muuttuu esim. yhteistoimintaneuvottelun seurauksena eikä esim. päätoimisuus täyty oppisopimussuhteen edellyttämällä tavalla, olethan yhteydessä koulutustarkastaja Jani Niemiseen. Tärkeää on huomioida oppisopimussuhteen edellytysten täyttyminen. Koulutuksen järjestäjänä olemme vastuussa tietojen oikeellisuudesta eri viranomaistahoille. Asia on tärkeä myös sosiaalietuuksien näkökulmasta.
Lisätietoja: https://varala.fi/opiskelu/oppisopimus/oppisopimus-opiskelijalle/


Varalan valmennuskeskuksen asiantuntijoita työskentelee tiiviisti urheilijoiden ja valmentajien tukena myös koronatilanteessa.

Osa valmennuskeskuksen asiantuntijoista on kuitenkin lomautettuna huhtikuussa.
Huhtikuussa valmennuskeskuksen ja Tampereen Urheiluakatemian asioihin vastaavien henkilöiden yhteystiedot löydät tästä:

Eetu Autio, eetu.autio@varala.fi
Pekka Rindell, pekka.rindell@varala.fi
Kalle Lehmusvuori, kalle.lehmusvuori@varala.fi
Hannele Hiilloskorpi, hannele.hiilloskorpi@varala.fi   (poissa 3.-9.4.)
Tatu Peltonen, tatu.peltonen@varala.fi
Aila Sainio, aila,sainio@varala.fi (paikalla 16.4. asti)
Harri Laurila, harri.laurila@varala.fi (paikalla 9.4. asti)
Maarit Teuronen, maarit.teuronen@varala.fi

Pidetään toisistamme huolta!


 

 

Päivitämme tätä sivua viimeistään 14.5.2020.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kommentoi

Kommentti tulee julkiseksi, mutta sähköpostiosoitetta ei julkaista.